مطالعات امکان‌سنجی احداث مجتمع گلخانه ­ای دائم با سازه غیرثابت و سامانه آب‌کشت (هیدروپونیک)

مطالعات امکان‌سنجی توسعه­ واحد تولیدی خوراک دام، طیور و آبزیان
25 دسامبر, 2017
مطالعات امکان‌سنجی احداث واحد گاوداری شیری
25 دسامبر, 2017

خلاصه:

مطالعات امکانسنجی با هدف اجرای طرح احداث گلخانه پیشرفته برای تولید گوجه فرنگی به روش هیدروپونیک در سال ۱۳۹۱ توسط شرکت مهندسی سیال ثامن انجام پذیرفت. طرح مذکور در زمینی به وسعت ۵ هکتار توسط شرکت سیمان زاوه تربت در کیلومتر ۲۴ جاده تربت حیدریه – زاوه  اجرا خواهد شد.

کارفرما: شرکت سیمان زاوه تربت

هزینه سرمایه‌گذاری پروژه: ۹۸۰۶۱٫۶ میلیون ریال

اطلاعات بیشتر:

در زمان های قدیم توجه بیشتر بشر به گیاهانی جلب شد که در مواقع لزوم بتواند با جمع آوری آن ها امرار معاش کند و از آن ها علاوه بر تامین مایحتاج روزانه ، ذخیره­ی غذایی و پوشاک خانواده را تهیه نماید. بدین منظور درصدد برآمد گیاهانی را که دارای مزایای بیشتری هستند انتخاب و کشت کند. در نتیجه با سعی فراوان برای تهیه کردن نحوه کشت و کثرت محصول به گونه های جدیدی دست یافت ، مثلا برای انتخاب بذری که آرد بیشتری تولید کند به گونه های مختلف غلات دسترسی پیدا کرد . در این فرآیند الزاما برای استفاده مفید از این گونه ها و انتقال یافته های خود به دیگران ، گیاهان را به دو گروه بزرگ زراعی و باغی تقسیم نمود .

با توجه به تعریف باغبانی ، با استفاده از انواع طبقه بندی های گیاهی و با در نظر گرفتن نحوه مصرف و هدف تولید ، می­توان گیاهان باغی را حداقل به سه دسته کلی میوه ، سبزی و زینتی تقسیم کرد. بر اساس همین تقسیم بندی ، باغبانی به چهار رشته یا شعبه بزرگ میوه کاری ، سبزی کاری ، گلکاری ، پارک و فضای سبز قابل تقسیم است که در این پروژه موضوع طرح در گروه سبزی کاری قرار دارد.

گلخانه مکانی است که عوامل محیطی مانند حرارت ، رطوبت ، نور ، CO2 و … در داخل آن قابل کنترل است . این مکان برای کاشت و پرورش انواع سبزی ها ، گیاهان زینتی ، برخی از درختان میوه مانند موز و پیش رس کردن برخی از محصولات خارج از فصل رشد به کار می­رود .

در این طرح به منظور تولید گوجه فرنگی به روش هیدروپونیک به احداث گلخانه پیشرفته پرداخته خواهد شد. وسعت اراضی برای اجرای طرح ۵ هکتار و واقع در کیلومتر ۲۴ جاده تربت حیدریه – زاوه می­باشد.

با توجه به تکنولوژی بالای به کار رفته در این طرح و بسته بندی مناسب آن یکی از اهداف این پروژه صادرات محصول می باشد . ایران یکی از صادرکنندگان گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی به کشورهای عراق ، روسیه ، امارات متحده عربی ، افغانستان ، اذربایجان ، قزاقستان ، ترکمنستان ، رومانی و ایتالیا است.

 

اطلاعات کلی پروژه

  • محل اجرا : کیلومتر ۲۴ جاده تربت حیدریه – زاوه
  • مساحت زمین: ۵۰۰۰۰ متر مربع
  • مساحت مسقف: ۳۰۰۰۰ متر مربع