مطالعات امکان‌سنجی احداث واحد گاوداری شیری

مطالعات امکان‌سنجی احداث مجتمع گلخانه ­ای دائم با سازه غیرثابت و سامانه آب‌کشت (هیدروپونیک)
25 دسامبر, 2017
مرکز مشاوره آران
27 دسامبر, 2017

خلاصه:

مطالعات امکانسنجی احداث واحد گاوداری در شهرستان سبزوار واقع در کیلومتر ۶۵ جاده سبزوار ـ شاهرود، توسط شرکت مهندسی سیال ثامن در سال ۱۳۹۲ انجام گردیده است. هدف از اجرای این طرح تامین بخشی از نیاز جامعه به پروتئین حیوانی(از طریق تولید شیر) در راستای تامین امنیت غذایی ، افزایش تولید ظرفیت دامی ، ایجاد اشتغال و ایجاد درآمد سالم و پایدار برای افراد جامعه می‌باشد . فاز اول این طرح در قطعه زمینی به مساحت ۱۱ هکتار از مجموعه زمین به وسعت حدودا ۴۲ هکتار در نظر گرفته شده است.

کارفرما: شرکت زردام برزین سبزوار

هزینه سرمایه‌گذاری پروژه: ۸۲٫۶ میلیارد ریال

اطلاعات بیشتر:

با صنعتی شدن جوامع وتوسعه شهرنشینی نیاز به تامین مواد غذایی انسان ها از طریق روش­های صنعتی و پیشرفته افزایش یافت. تولیدات دامی نیز از این موضوع مستثنی نبوده و در کشورهای مختلف دامپروری به منظور تامین پروتئین وشیر مصرفی مردم به صورت صنعتی و با ایجاد مجموعه های بزرگ گاوداری شکل گرفته است. در ایران نیز اولین نژاد دام های شیری در زمان جنگ جهانی دوم در سال( ۱۳۱۹ ه.ش) از فرانسه خریداری و تحویل موسسه حیدرآباد گردید و حدود ۱۰ سال بعد برای احداث اولین دامداریهای صنعتی اقداماتی انجامشد .اولین کارگاه لبنیات سازی در سال ۱۳۳۶ با نام آستارا، در خیابان فردوسی تهران گشایش یافت که تولیدات آن شیرهای بطری با درب چوبی بود.

این واحد تولیدی صنعتی در استان خراسان رضوی، شهرستان سبزوار واقع در کیلومتر ۶۵ جاده سبزوار – شاهرود در بخش  صدخرو واقع شده است .

واحد تولیدی مورد نظر در این طرح، در فاز اول درقطعه زمینی ۱۱ هکتاری از مجموعه زمین به وسعت ۴۲۸۸۶۷ متر مربع که به شکل ذوزنقه و با ابعاد شمالا” ۳۹۸ متر، شرقا” ۲۹۸ متر، جنوبا” ۳۲۲ متر و غرب ۲۸۶ متر در نظر گرفته شده است. محصول اصلی این طرح شیر خام می باشد که از گاو‌های اصیل شیری سالم گرفته می شود. همچنین در این طرح با توجه به وجود گاوهای مولد شیری گوساله‌های نر، تلیسه مازدا ،گاوهای شیری حذفی و کود حیوانی به عنوان محصولاتی ضمنی وجانبی طرح می باشند.

اهداف کلی این طرح عبارتند از:

۱ـ تامین بخشی از نیاز جامعه به شیر و لبنیات (از طریق تولید شیر وعرضه آن به واحدهای تولیدی لبنی استان خراسان رضوی) در راستای تامین امنیت غذایی کشور وکمک به ارتقاء شاخص­های سلامتی درکشور (با بالا رفتن سرانه مصرف شیر)

۲ـ افزایش تولید ظرفیت دامی کشور و توسعه دامداری صنعتی

۳ـ ایجاد اشتغال و ایجاد درآمد سالم و پایدار برای افراد جامعه

۴ـ فرآیند نمودن تولیدات زراعی و ایجاد ارزش افزوده در محصولات زراعی

۵- تامین شیر مورد نیاز صنایع لبنی وکارخانه­های شیر خشک در کشور و کمک به خودکفایی کشور و بی نیاز به واردات شیر خشک

این واحد تولیدی صنعتی در استان خراسان رضوی، شهرستان سبزوار واقع در کیلومتر ۶۵ جاده سبزوار – شاهرود در بخش  صدخرو واقع شده است .

از مهم ترین ویژگی ها ومزیتهای این طرح می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ü     تامین نیاز صنایع لبنی استان خراسان رضوی واستان­های هم جوار

ü     کمک به تولید صنعتی شیر با راندمان بالا وکاهش قیمت تمام شده نسبت به دامداری سنتی

ü     اشتغال‌زایی درمنطقه به صورت مستقیم وغیر مستقیم

ü     نزدیکی به بازار بزرگ مصرف استان­های شرق کشور وکلان شهر مشهد

ü     نزدیکی به دو واحد جمع آوری شیر در سبزوار

ü     هم راستایی با برنامه‌های کلان کشور (برنامه پنجم توسعه) واهداف وبرنامه‌های معاونت تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی

 

اطلاعات کلی پروژه

  • محل اجرا : کیلومتر ۶۵ جاده سبزوار – شاهرود در بخش  صدخرو

مساحت زمین: ۴۲۸۸۶۷ متر مربع